Skaffa en egen gratis hemsida   

Ladda om sidan/Synkronisera inloggning
Besök en slumpmässig hemsida på Zoomin

Tidigare program

Våren 2017

Fredag 27 januari kl 19.00 Än en gång däran!, Medborgarhuset

Fredag 17 februari kl 19.00 Pernilla Andersson, Medborgarhuset

Lördag 11 mars kl 18.00 Evert Taube i våra hjärtan, Kulturbruket på Dal, Mellerud

Söndag 12 mars kl 16.00 Evert Taube i våras hjärtan, Medborgarhuset

Fredag 7 april kl 19.00 Jan-Olof Andersson och Lars Klevstrand, Medborgarhuset

Lördag 20 maj kl 18.00 Vårsoaré med ”Bitar av Owe”; Keith Deling, Christer Ågren och Anders Norberg

 

Hösten 2016

Torsdag 6 oktober kl 19.00 Zandra & Emil Ernebro, Silvénska villan

Torsdag 13 oktober kl 19.00 ”Brel möter Piaf”, Christopher Wollter & Åsa Fång, Medborgarhuset (Samarrangemang med teater- och muskföreningen)

Lördag 22 oktober kl 18.00 Per Nilsson och Värmlandsnäskören sjunger Alf Hambe, Millesviks kyrka

Fredag 28 oktober kl 19.00 Kompisarna och Britta Forsberg, Knusesunds herrgård

Torsdag 24 november kl 19.00 Göran Samuelsson Band, Medborgasrhuset

Lördag 26 november kl 12.00 Visfest med värmländska vissångare på Värmlands museum

Fredag 9 cecember kl 19.00 Visor & Glögg, Stefan Molang m fl, Medborgarhuset

 

Sommaren 2016

Måndag 11 juli kl 19.00 ”Visor & Hästjazz” med Grållegänget, Kulturladan i Ölserud

Tisdag 12 juli kl 19.00 ”Visor & Hästjazz” med Grållegänget, Liljenäs skola, Värmskog

Onsdag 13 juli kl 19.00 ”Visor & Hästjazz” med Grållegänget, Långseruds bygdegård

Torsdag 14 juli kl 19.00 ”Vizor & Hästjazz” med Grållegänget, Duse udde, Säffle

Fredag 15 juli kl 19.00 ”Visor & Hästjazz” med Grållegänget, Kulturmagasinet i Åmål

Söndag 24 juli kl ”Blåsen nu alla”, Bellmankonsert med Anders Falk och Per Nilsson m fl, von Echstedtska gården

Onsdag 17 augusti Allsång i hembygdsgården i samarbete med Säfflebygdens Hembygdsförening

 

Våren 2016

Fredag 22 januari kl 19.00 Allan – en passionerad färdknäpp, Rolf Lydahl och Torbjörn Grass tolkar Allan Edwall samt Värmlands Visstipendiat 2015 Christer Lindén, Medborgarhuset

Fredag 26 februari kl 19.00 Mats Klingström och Robert Henriksson tolkar Dan Andersson, Medborgarhuset

Lördag 12 mars kl 19.00 Evert Taube i våra hjärtan, Medborgarhuset

Söndag 13 mars kl 16.00 Evert Taube i våra hjärtan, Kulturbruket på Dal, Mellerud

Torsdag 24 mars kl 19.00 Quilty; Dag Westling, Esbjörn Hazelius & Gideon Andersson, Medborgarhuset

Fredag 15 april kl 19.00 Blandskog; Håkan Jäder och Göran Samuelsson Medborgarhuset

Onsdag 27 april kl 19.00 Fem Gerdingitarrer och en tramporgel Silvénska villan

Lördag 7 maj kl 18.00 Vårsoaré med bl a Linje 3 Medborgarhuset

 

Hösten 2015

Fredag 9 oktober kl 19.00 ”Den bästa Dan”; Mats Höjer och Sölve Olofsson, Medborgarhuset

Lördag 17 oktober kl 13.00 Gerdin Eminent Five Orchestra and Berggren & Bengzon with fiddle, Säffle bibliotek

Torsdag 12 november kl 19.00 Granny K, Medborgarhuset

Lördag 14 november kl 11.00 Visor & Hästjazz, Silvénska villan

Lördag 21 november kl 12.00 Visfest med värmländska vissångare på Värmlands Museum

Fredag 11 december kl 19.00 Visor & Glögg, Medborgarhuset

 

Sommaren 2015

Måndag 13 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Kulturladan i Ölserud

Tisdag 14 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Segmons Folkets Park

Onsdag 15 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Långseruds bygdegård

Torsdag 16 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Duse udde

Fredag 17 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Kulturmagasinet i Åmål

Söndag 26 juli kl 15.00 Blåsen nu alla – Bellman 275 år, von Echstedtska gården i Kila

 

Våren 2015

Lördag 24 januari kl 11.00 Tvetatrion, Silvénska villan

Fredag 13 februari kl 19.00 Tommy och Axel Edström, Silvénska villan

Lördag 28 februari kl 16.00 ”Bröllopsbesvär & SJösalavår”; Kåseri om Taube med Anders Falk samt filmen Sjösalavår, Sagasalongen

Torsdag 12 mars kl 19.00 Evert Taube i våra hjärtan, Medborgarhuset

Söndag 15 mars kl 16.00 Evert Taube i våra hjärtan, Kulturbruket på Dal, Mellerud

Lördag 28 mars kl 11.00 Viskafé med Anders Falk och Per Nilsson, Silvénska villan

Fredag 10 april kl 19.00 CajsaStina Åkerström, Medborgarhuset

Fredag 8 maj kl 18.00 Vårsoaré med Mats Höjer och Sölve Olofsson, Medborgarhuset

 

Hösten 2014

Fredag 3 oktober kl 19.00 FJK, Medborgarhuset

Tisdag 21 oktober kl 19.00 Sven-Bertil Taube, Göran Fristorp & Curt-Eric Holmquist, Medborgarhuset

Fredag 7 november kl 19.00 Afzeliushyllning med Eva Nykvist, Mikael Karlsson & Patrik Andersson Silvénska

Torsdag 20 november kl 19.00 Karin Boye-kväll Anna Haglund, Niklas Lychou & Magnus Liljeqvist Silvénska

Lördag 22 november kl 12.00-15.30 Visfest med värmländska vissångare på Värmlands museum

Fredag 12 december kl 19.00 Visor & Glögg med bl a Mona Nylin, Medborgarhuset

 

Sommaren 2014

Måndag 14 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Kulturladan, Ölserud

Tisdag 15 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Segmons Folkets Park

Onsdag 16 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Liljnenäs skola, Värmskog

Torsdag 17 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Långseruds bygdegård

Fredag 18 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Duse Udde, Säffle

Lördag 19 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Kulturmagasinet, Åmål

Tisdag 29 juli kl 19.00 Packmopedsturnén med Tina Ahlin, Sofia Karlsson, Kajsa Grytt, Jack Vreeswijk och Göran Samuelsson m fl, Silvénska parken

 

Våren 2014

Fredag 24 januari kl 19.00 Maria Wells & Vocalettes, Medborgarhuset

Fredag 14 februari kl 19.00 Gruppen Cecilia, Medborgarhuset

Onsdag 12 mars kl 19.00 Evert Taube i våra hjärtan, Medborgarhuset

Söndag 16 mars kl 16.00 Evert Taube i våra hjärtan, Kulturbruket på Dal, Mellerud

Fredag 21 mars kl 19.00 Knäckebrödskvartetten, Linda & Johan, Anders Falk & Per Nilsson, Huggenäs bygdegård

Söndag 27 april kl 19.00 Anna Stadling & Folkkören, Medborgarhuset

Lördag 17 maj kl 18.00 Vårfest med bl a Pär Sörman, Medborgarhuset

 

Hösten 2013

Fredag 13 september kl 19.00 Mats Klingström, Medborgarhuset

Fredag 4 oktober kl 19.00 Susanne Alfvengren, Medborgarhuset

Tisdag 12 november kl 19.00 Lill Lindfors, Medborgarhuset

Onsdag 27 november kl 19.00 Nästa Visa; Anna Haglund Forsberg, Magnus Liljeqvist, Niklas Lychou, Jörgen Nordmarker, Martin Löfgren, Patrik Otter och Marcus Sirén, Silvénska villan

Lördag 14 december kl 19.00 Visor & Glögg, Lotta Delebrant m fl, Medborgarhuset

 

Sommaren 2013

Måndag 22 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Kulturladan, Ölserud

Tisdag 23 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Segmons Folkets Park

Onsdag 24 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Nysäters bygdegård

Torsdag 25 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Duse udde

Fredag 26 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Kulturmagasinet, Åmål

 

Våren 2013

Fredag 1 februari kl 19.00 Ewert Ljusberg, Medborgarhuset

Fredag 22 februati kl 19.00 Jeja & Stefan, Medborgarhuset

Söndag 10 mars kl 16.00 Evert Taube i våra hjärtan, Kulturbruket på Dal, Mellerud

Tisdag 12 mars kl 19.00 Evert Taube i våra hjärtan, Medborgarhuset

Fredag 22 mars kl 19.00 Tveta Trion & Ingesunds visskola, Tveta bygdegård

Onsdag 27 mars kl 19.00 Povelhyllning med Lotta Sairio, Mattias Palm & Klas-Henrik Hörngren,

Silvénska villan

Fredag 26 april kl 19.00 40 år tillsammans, Anders Falk & Per Nilsson, Silvénska villan

Lördag 11 maj kl 18.00 Vårfest med bl a Björg & Eilert Calsson, Medborgarhuset

Lördag 18 maj kl 19.00 môra-Per & Ingesunds Visskola, Medborgarhuset

 

Hösten 2012

Lördag 25 augusti kl 19.00 Hemvändarkonsert, Medborgarhuset

Fredag 14 september kl 19.00 Zandra Mårtensson & Emil Ernebro, Silvénska villan

Fredag 19 oktober kl 19.00 Anna Stadling & Pecka Hammarstedt, Medborgarhuset

Fredag 2 november kl 19.00 Martin Bagge & Ensemble Mare Balticum, Knusesunds herrgård

Lördag 26 november kl 12.00 - 16.30 Visfest med värmländska vissångare, Värmlands Museum

Fredag 14 december kl 19.00 Visor & Glögg med bl a Bertil Engh, Krokstad herrgård

 

Sommaren 2012

Torsdag 5 juli kl 19.00 Visor i Gästhamnen

Lördag 7 juli kl 11.00 Anders Stävarby, Silvénska villan

Tisdag 24 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Segmons Folkets Park

Onsdag 25 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Nysäters bygdegård

Torsdag 26 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Duse udde

Fredag 27 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Kulturmagasinet, Åmål

 

Våren 2012

Fredag 3 februari kl 19.00 Med angenäm styrka och smak, Silvénska villan

Onsdag 22 februari kl 19.00 Mikael Wiehe, Medborgarhuset

Söndag 11 mars kl 16.00 Evert Taube i våra hjärtan, Kulturbruket på Dal

Måndag 12 mars kl 19.00 Evert Taube i våra hjärtan, Medborgarhuset

Fredag 13 april kl 19.00 Lasse Tennander, Medborgarhuset

Lördag 12 maj kl 18.00 Vårfest med bl a Ruins Medborgarhuset

 

Hösten 2011

Torsdag 22 september kl 19.00 Visor & Hästjazz, Medborgarhuset

Torsdag 6 oktober kl 19.00 CajsaStina Åkerström & Jack Vreeswijk, Medborgarhuset

Fredag 28 oktober kl 19.00 Ola Magnell, Medborgarhuset

Fredag 18 november kl 19.00 Jan-Olof Andersson & Folkkören, Medborgarhuset

Torsdag 1 december kl 19.00 Jeja Sundström, Leif Gellerfalk m fl, Medborgarhuset

Fredag 16 december kl 19.00 Visor & Glögg, Stenmagasinet

 

Våren 2011

Fredag 28 januari kl 19.00 Jack Vreeswijk och Love Tholin, Medborgarhuset

Fredag 18 februari kl 19.00 Göran Samuelsson, Medborgarhuset

Lördag 12 mars kl 19.00 Evert Taube i våra hjärtan, Medborgarhuset

Söndag 13 mars kl 16.00 Evert Taube i våra hjärtan, Kulturbruket på Dal, Mellerud

Fredag 8 april kl 19.00 FJK, Medborgarhuset

Lördag 14 maj kl 19.00 Vårfest med bl a Alf Olsson, Medborgarhuset

 

Sommaren 2011

Tisdag 19 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Segmons Folkets Park

Onsdag 20 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Nysäters bygdegård

Torsddag 21 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Duse udde

Fredag 21 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Kamratgården, Åmål

 

Hösten 2010

Fredag 1 oktober kl 19.00 Lena Dahlman, Medborgarhuset

Fredag 8 oktober kl 19.00 Visor & Hästjazz, Majorskullen, Värmlandsbro

Onsdag 20 oktober kl 19.00 Tommy Körberg

Fredag 22 oktober kl 19.00 Visor & Hästjazz, Eskilsäters bygdegård

Lördag 13 november kl 19.00 Ann Kristin Hedmark, Leif Gellerfalk m fl

Fredag 10 december kl 19.30 Visor & Glögg, Kjell Kvarnevik m fl

 

Våren 2010

Fredag 22 januari kl 19.00 Titti Sjöblom och Ehrling Eliasson, Medborgarhuset. 

Fredag 26 februari kl 19.30 Mats Klingström med Dan Andersson, Silvénska villan.

Fredag 12 mars kl 19.00 Evert Taube i våra hjärtan, Medborgarhuset. 

Fredag 26 mars kl 19.00 Bygdeträff, Ölseruds bygdegård. Fyra ungdomar från Nordiska Visskolan i Kungälv tillsammans med Per Nilsson från Visklubb -67.

Fredag 9 april kl 19.30 Cornelis på vårt sätt Silvénska villan.

Lördag 15 maj kl 18.00 Vårfest på Knusesunds herrgård. Jessica BlomqvistPer NilssonErik Jansson m fl.

 

Sommaren 2010

Onsdag 21 juli kl 19.30 Visor & Hästjazz, Nysäters bygdegård; visklubbens grålleturné

Torsdag 22 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Duse udde; visklubbens grålleturné

Fredag 23 juli kl 19.00 Visor & Hästjazz, Kulturmagasinet, Åmål; visklubbens grålleturné

 

Hösten 2009

Lördag 5 september kl 19.00 Hemvändarkonsert, Medborgarhuset

Tisdag 6 oktober kl 19.00 Euskefeurat med Ronny Eriksson, Medborgarhuset

Torsdag 22 oktober kl 19.00 Sofia Karlsson, Medborgarhuset

Lördag 7 november kl 19.00 Bygdeträff i Norra Eds bygdegård med sångare och musikanter från Visklubb -67

Torsdag 12 november kl 19.00 Mikael Samuelson/Mats Bergström, Medborgarhuset

Fredag 13 november kl 19.00 Bygdeträff i Majorskullen med sångare och musikanter från Visklubb -67

Fredag 4 december kl 19.30 ”Värmländska visor och glögg”. Bibbe-Lott Åsbom Kunze, Olle Österling, Per Andersson och Pär Kunze, Silvénska villan

.